Iyengar mini-video blog z pobytu v Puně 07_2019

12.07.2019
Ve známém zlatnictví Ranka Jewellery
Ve známém zlatnictví Ranka Jewellery

varování - všechny chyby jsou moje, žádný beta reader, prožitky plně subjektivně zabarvené mojí bláznivou myslí :)

3.7.2019 středa

Milí studenti, přátelé na cestě jógy, tento rok je mým cílem se soustředit na co nejčastější pobývání v terapeutických lekcích, což zabírá dost času vedle praxe, observation výukových lekcí, a potřebuji dokončit překlad Iyengarovy knihy Jóga pro sportovce, tak budu dělat tyto krátké video vstupy a občas něco písnu na fb :) 

Jsou zde novinky jako průkazka pro studenty do institutu, nová lekce v neděli dopoledne na Jóga sútry, Raya už neučí Intermediate II čtvrtky večer, ale pátky 5:45 hu! Prashant učí páteční Advanced Pranayama class. Prashant slavil 70let narození, a probíhal tu workshop s ním o víkendu, bohužel jsem dorazila o dost později tentokrát. Ale za chvíli už vyrážím na ženskou Intermediate I. lekci. 

Pokud vás něco zajímá, nebo chcete komentovat, piště mi na info@anjali.cz , jsem na whatsup, a messengeru. Občas nestíhám odpovídat, tak pardon :O :)


4.7.2019 čtvrtek 

Mám za sebou první dvě vedené lekce, od začátku docela tempo, Jetleg je pryč. Abhi mě včera totálně probudila na večerní Intermediate II. Odpoledne mi bylo prapodivně po papaye a mangu, ale její intenzivní rotace musely z těla to něco vypudit, i kdybych nechtěla. 100x Garudasana až se lidi už smáli jen při vyslovení toho názvu, 50x Parivrtta Trikonasana v kombinaci s Parivrrta Parsva Konasana a obráceným půlměsícem a nekonečné mučení spodního chodidla v Ardha Matsyendrasaně, jsem zvyklá bez deky a přesto mě to dost bolelo :) a boků v Gomukhasaně. Celkově na konci neuvěřitelná svoboda pro kyčle a nohy v Garudásaně. 5.7.2019 pátek

Dnes jsem zvládla vstát na pozorování Rayovy 5:45 lekce Intermediate II, a samozřejmě to stálo za to. Po úvodní invokaci zahlásil "prepare your mats and blankets for Sirsasana, we are gonna do some variations" v tu chvíli jsem byla ráda, že jsem se rozhodla pozorovat. Sálem se neslo nesouhlasné šumění, a možná proto dal na začátek Uttanasanu, Parsvottanásanu s Gomukhasana pažemi, Prasáritta Padottanásanu v Paschima Namaskarásaně, s tím, že se měli soustředit na to co ty pozice dávají jednotlivým částem těla, a jak nás připravují, když víme, že se připravujeme na Sirsasanu.

"Dont be short distance driver, keep attention on long distance going to Sirsasana"

Dával vždy 2 možnosti pro pravidelně praktikující, a mladší, a pak pro ty, kteří jen tak "navštěvují" nahodile lekce. Byla to tak náročná lekce, že si na ní musím nechat prostor až budu mít větší sílu. Večer si užiju večerní Pranayamu s Prashantem :) Tento pobyt jsem si řekla, že si dovolím jet na pohodu, a nebudu se do ničeho tlačit, nic chtít urvat silou.

"On Intermediate level II you should start to look at choices you are making and notice your own things"

Po ranní lekci jsme se spolubydlící Yuli z Japonska cvičili Junior I sekvenci a pak kokos a obídek. Yuli je nenápadná ale namakaná :O, přestěhovala se z Tokia do San Francisca, aby mohla studovat Iyengar jógu a učila se u Manousa Manose.

Co jsem si zatím všimla, na většině lekcí je často zmiňováno: udržení měkkosti třísel, podpaží, obličeje, ale pevnost zvenku - boky, vnější stehna, nohy, uvnitř těla jemnost a měkkost, Rayovo přirovnání jako když pevný gril stlačí sandwich zvenku, ale uvnitř se sýr roztýká a je měkký :) Udržení měkkého a dlouhého břicha. Když se moc na sílu pracuje, třísla i podpaží jsou tvrdá, může to vést k problémům s menstruací, cystám, atd. případně zhoršení stavu v orgánech pánve. 

Raya i další učitelé zmiňují "density" of legs. Hustotu nohou, těla a to jak se mění tato hustota s delšími výdržemi a v průběhu lekce v jakékoliv pozici. Jaká je dýchatelnost v pozici, Prashantův výraz "breathability", aby lidé sledovali dech, a drželi měkost mezižeberních svalů, očí, čelistí, kolen, aby to vše bylo i za mnoho použitelné.


6.7.2019 sobota

Ahojte,

uvědomila jsem si, že na tento blog se možná dostanou lidi, kteří před tím nečetli ty mé předchozí, kde jsou všechny věci popisované více detailně, očima člověka, co byl v Puně poprvé a ze všeho měl šok. Koho to zajímá tak ZDE. Já se i zpětně zasměju. Tak to víc napravím a budu konkrétnější :) 

Sobotní a středeční dopoledne jsou věnované ženským lekcím. Středeční, kterou jsem prošvihla učila Abhi, a prý byly Hanumanasany. Tu dnešní učila Sunita, sestra Geety, a dcera Iyengara, a s ní se vždycky víc prostojí a proposlouchá, než procvičí. Nicméně má skvělé hlody a nachytává lidi na švestkách, když jsou nepozorní. "Dětem se musí říkat nedívejte se "here and there", vám už bychom to něměli říkat" Její hlavní téma dnes bylo:

"witness knowingly not unknowingly" 

Tedy mít vědomí svědka při praxi. Nejen propojit mysl s rameny, lopatkami, s dechem, ale především u toho být celou svojí bytostí. Nejen vědět, co naše části těla tedy dělají, ale být si vědomi toho, jak to sledujeme a pozorujeme. Cítila jsem díky jejímu vedení konečně usazení zde v Puně, v těle. 

Znovu zopakuji to, že když praktikující jede do Puny, neznamená to jen, že se tu dělají pokročilejší věci a pozice (i když na to se také dostane, pořád je to nakládačka), ale ta pokročilost je především v tom hlubším vedení těch učitelů. Velice jednoduché věci navenek i základní pozice, které jste dělali tisíckrát se rozeberou dopodrobna, nebo spíše jedna jejich část, že nechápete, jak jdete vědomím dovnitř. Sekvence byla tedy velice jednoduchá hahaha: Tadasana, Urdhva Hastasana, Urdhva Baddhaangulyiasana, Utthita Trikonasana a Utthita Parsva Konasana. Lidem nešla dobře přetáhnout paže přes hlavu v poslední pozici, tak nás položila na zem do Parsva Shalabhasany / Anantasany a trénovali jsme jen pohyb paže zespoda, dopředu a nahoru nad hlavu a pohyb v ramenním kloubu.

Pak jsem si nasazovali pásek na záda asi 5x, aby se to všichni naučili bez pomoci druhých, viz foto.

Jedna Indka chtěla někomu pomoci, a Sunita to viděla a vytáhla jí na podium s pokynem ať teď začne učit, když jí do toho vstupuje. Indka se málem zhroutila a Sunita na tom příkladu vykládala, jak ten člověk má pozorovat sebe, a své akce, své lopatky, a nekoukat po jiných lidech, věcech, protože prostě nění u sebe, jak může být svědkem svých akcí. 

pásek Iyengar Tadasana
pásek Iyengar Tadasana
Pásek Iyengar preparation
Pásek Iyengar preparation
pásek Iyengar prep for Virabhadrasana I
pásek Iyengar prep for Virabhadrasana I

Poté i s páskem nejprve trénink "neck curvature", záklon krční páteře, a pak teprve ve Virabhadrasaně I. Tělo se učí lépe nejprve v jednoduchých postojích, kde není nutnost držet mnoho akcí, a poté ve složitějších postojích.  

"Neck curvature will happen from the support of the thorasic spine, thorasic curvature will happen only with support of the lumbar spine, and lumbar spine will be supported only from legs and feet, so press your feet well"

Aaah je krásné cítit hrudní páteř zevnitř, trvalo mi to hodně let, i na poslední lekci záklonů s Olgou jsem si libovala :) 

Miluji to, co Sunitaji pokaždé opakuje na začátu před invokací: "Be humble for the prayers" (Buďme pokorní pro úvodní motlitbu) 

Bez pokory totiž k sobě dovnitř nedojdeme ...

Dneska opravdu takhle leje skoro celý den, ale zvuk je příjemný. Po Sirsasaně mě teď 3 dny za sebou bolela hlava, tak to rovnám podepřenými předklony a spraví se to, ale musím asi začít něco dělat jinak. Protože se dělá hodně variací, specielně Parsva Sirsasana a Parivrttaikapada Sirsasana, tak je to asi dost zátěž na krční páteř. Zítra ráno se jdu mrknout na dětskou lekci a pak je v Institutu nová lekce Jóga súter. 


7.7.2019 neděle

Ráno od 8:00 jsem se byla dívat na dětskou lekci, dětičky měly jako vždy zběsilé tempo, skoky z psa hlavou dolů do Trikonásany Trojúhelníku a Virabhadrásany Bojovníka II, skoky z Bojovníka II do Čaturangy a podobné špeky. Mnoho Padmásan - lotosů, Nakrásan - krokodýlů, hihňali se o stošest, stoje na rukách.  Mimochodem rodiče se na ně nesmí dívat na lekci, aby své děti nerozptylovali. Děti jsou hodně nesoustředěné a motají se, vrtí se, koukají všude možně, nebo jen tak stojí, a učitelé řvou nahlas, aby je zabavili, jedou rychle, obrovský výdej energie. V jednu chvíli přišla učit Devki, to byla pecka, byla schopná i do dětské lekce vnést filosofii o pozici Lotosu tak, aby to pojmuly 6-10leté děti.

Ukázka zápisu lekce je níže. Nedá se to jinak stíhat :D. Ano vypadá to jako tajnej kód, ale kdo zná názvy pozic, rozluští to intuitivně hihi. Samozřejmě žádné fotky, přísný zákaz.

Od 9:30 začala lekce Patanjaliho Jóga sútry - starobylý text, který hovoří o lidské mysli, jak se chová, jaké jsou její vlastnosti a kvality, a jak ji ovládnout, abychom se rozvíjeli a měli jí pod kontrolou. Pro zájemce pěkná kniha v češtině: Rozpravy o jógze od pana Mazánka.

Přišlo dost Indů i studentů ze západu. Přednášeli Prashantův synovec Srineet, který uvedl téma, a vysvětlil význam a zmínil komentáře Bhojaraji, nebo související verše z Upanishad, a Prashant seděl vedle něj, a hovořil o tématu jednodušeji a zábavněji s mnoha příklady. 

Dnes to byla Patanjaliho Jóga sútra 1.35, která se nachází v části, kdy se hovoří o různých způsobech, jak pročistit své lidské vědomí. Tedy metody pročištění mysli - citta parikarma. Stejně jako si čistíme denně zuby, pereme prádlo, myjeme nádobí, nebo se někdy tělo vyzvrací, aby vydávilo toxiny, stejně tak je třeba čistit mysl. Používá se pranayama, ale také i následující techniky, soustředění se na jednotlivé vědomí smyslových orgánů.

Co je čistá mysl? Mysl, která je tichá, klidná, mírumilovná, transparentní, jasná, stabilní, vznešená. Co je znečištěná mysl? Mysl neklidná, nestabilní, vrtkavá, prchlivá, hněvivá, závistivá, žárlivá. Mysl je díky pranayamě a dechu proměněna do stavu pročištěného a soustředěného. Může to znít abstraktně, ale kdo zažil hlubší pranayamu, a zklidnění, bude ten prožitek znát. 

Říká se, že pranayama umí zničit veškeré pápya - "hříchy", neboli jakékoliv činy, myšlenkou, slovem nebo skutkem, které ostatním ubližují.

Visayavati va pravrittir utpanna manasa sthiti nibandhani

Vědomí nasměrované k tomu, co vnímá/prožívá pomocí smyslů, získá inteligenci a vnímavost vyšších sfér a přináší stabilní klid mysli. 

Mysl se zklidní nejen díky kontrole a vědomí dechu, tedy díky metodám pranayamy, ale také i díky soustředění se na jednotlivé smysly (sluch, čich, hmat, zrak, chuť). Můžete si vyzkoušet soustředit se na každý z našich 5 smyslů nebo jednoduše pozorovat pocity, které vznikají na těle. Když bychom to cvičili, vypilujeme si tzv. divya samvitt, tedy božské nadpřirozené vnímání. Prashant uváděl příklad, že si můžete zkusit sami, např. začít sledovat jak posloucháme hudbu kterou máme rádi? Ze které části ucha? Nebo naopak, poslouchat zadní, přední částí ucha, a uvidíte, že posloucháte jinak, jiným vědomím ucha. Jinak posloucháme pomluvy, a jinak posloucháme hudbu, jak posloucháme pomluvy nebo věci, které nechceme slyšet, a jinak ty, které nás zajímají. Vždy bude fungovat jiná část vědomí orgánu ucha a sluchu.  Stejně tak můžeme zkoumat jazyk, a schopnost slov, jinak funguje vědomí u kořene jazyka a jinak na špičce jazyka. Jazyk můžeme používat k vyslovování moudrosti, kterou potřebuje vědomí slyšet, ale také může být použit k ublížení a urážce.

Slovo Indriya - smysly, od Boha Indry, krále všech Bohů, v každém našem smyslovém orgánu dlí nějaké nebeské božstvo, naše vniřní síla.

Koncentrace na smysly kultivuje soustředěnou mysl, prohlubuje bdělost, a student může přímo zažít pomíjivost v souvislosti s pocity smyslů. Často zažíváme pocity, když vejdeme do místnosti, někoho poprvé potkáme, toto vše se děje díky smyslům. Je důležité se cvičit v citlivosti v této oblasti, abychom zvýšili svoji bdělost.

Například koncentrací na špičku nosu zintenzivní schopnost čichu a můžete vytrénovat vědomí čichu tak, že budete schopni cítit různé květiny v druhé místnosti. Koncentrace na další smyslové orgány vytváří podobné zkušenosti co se týče např. chuti a sledování jazyka, dotyku a pozorování hmatu, zvuku a vnímání uší. 

Existuje známé přirovnání člověka a jeho mysli z díla Kathópanishad. Naše tělo (šaríra) je vozem. Ten vůž je řízen inteligencí (buddhi) a to je vozka. Ten drží opratě, které jsou mysl (manas). Opratě řídí koně, a koně jsou naše lidské smysly (indriyas - sluch, čich, hmat, zrak, chuť). Koně jsou často opilí a nezřízeně se řítí, kam chtějí, pokud vozka (inteligence neboli vnitřní moudrost) nedrží opratě pevně v rukách. Vnitřní moudrost je rozvíjena díky stabilní praxi jógy v těle i mysli.

Prashantovy hrátky s jazykem o kontrole smyslů: "Senses must be put under spell, then they will be well" (smysly musíme zaklít, aby byly v pohodě pod kontrolou)

"You perceive things as mind is, not as things are" (Vnímáte věci podle toho, jaký je stav mysli, ne takové, jaké jsou ve skutečnosti" Prashantji

Takže Prashant zakončil, že podle toho jaká je mysl, pokud je pročištěná a jasná, stabilní a ztišená, podle toho bude vypadat náš film a to, jak nahlížíme na svět, a podle toho budou smysly dobře přenášet ten film. 

"Smysly jsou branou k jakémukoliv stavu mysli. Jsou přímou horkou linkou k mysli.  Když budu chtít, abyste měli šťastnou mysl, předložím vám odpovídající smyslové stimuly, tak abych vám dal potěšení. Když budu chtít, abyste měli smutný stav mysli, budu vám vyprávět smutné věci."

Po této úžasně povznášející lekci jsme s Mrškou (asi jsem zkomolila trochu její slovinské jméno) šly na oběd do Charu´s, a potěšily smysl chuti, který jsem hned zapomněla zkoumat, a prostě se cpala :) a poté se vydaly na Laxmi road, kde jsme se oddaly ženskému nedělnímu potěšení, nákupu šperků. 

Můj pokus číslo 2. o šperk do nosu. Minulý rok jsem to vyndala moc brzy, než to bylo plně zahojené, a už to nešlo nasadit. Po návštěvě českého Piercingového salonu, kde na mě koukali, že jsem spadla z višně, když jsem jim řekla, že bych to chtěla propíchnout přímo šperkem, jako to dělají tradičně v Indii, jsem si řekla, že počkám na další návštěvu Puny. Pán byl profík v Ranka Jewellery, téměř bezbolestné, namáznul to Ghíčkem, ucvaknul zbytek šperku a je to. Ač jsem hindi nepoužila rok, to co ze mě zázračně padá, je dostačující, takže Indové oceňují a respektují.

díky že čtete :) 

Ranka jewellery na Laxmi ulici
Ranka jewellery na Laxmi ulici

10.7.2019 středa

Včera menší krize, ne z lekce, ta byla super jako vždy 😊. Spravila jsem to dobrou snídaní Upmy, indickým čajem a sdílením a povídáním u snídaně s praktikujícími z Los Angeles i z Belgie. Park, kterým se prochází vidíte na videu. 

Odpoledne jsme byli pozváni ještě na jednu practice session, nikdo nevěděl co bude, ale pustili nahrávku Geety, někdy z roku 2006, praktikovalo se tedy s nahrávkou. Já jsem pozorovala, a přišlo mi to trochu morbidní, zvlášť ve chvílích, kdy se Geeta ptala jestli lidi cítí a rozumí, a celej sál jednohlasně odpověděl yes, jako by tam byla, tak to na člověka dosedne, že už není. 

Geeta učila otevření stran hrudi, a podpaží, byla to intenzivní lekce s praxí Kapotasany ke konci. Občas to Abhi zastavila, a něco s Rayou ukázali a vysvětlili. Samozřejmě s přípravou, Ustrasana, Urdhva Dhanurasana mnohokrát. U Urdhva Dhanurasany bylo zajímavé, že ze začátku si lidi mohou dát chodidla i dlaně až ke krajům podložky, aby se tolik nestlačovala oblast kříže, ale prsty vtočené dovnitř. Nezačíná se s chodidly úplně u zadku, je to moc náročné první léta praxe. 

Kdo nezná a učí se Kapotasanu, Holub, tak začíná se u zdi, viz video nahoře. Člověk zvolí vzdálenost od stěny tak, aby když jde rukama dozadu se pak mohl dobře zvednout s kontrolou nahoru a vyhouplo ho to nahoru. Nohy od sebe na šíři boků, aby měli svaly páteře prostor. Vnitřní paty ven, metatarsály a kotníky tlačit pořádně do země. "Always remeber compactness" Dlaně kráčí po stěně kam to jde. Při zvedání nahoru zatlačit střední zadek dovnitř, a lopatky intenzivně tlačí dovnitř do těla, aby se člověk zvednul. Stehna a nohy zůstávají co nejkolměji vůči zemi zpočátku. Bylo to pěkné sledovat. Většina těch lidí měli ten den za sebou už cca 4-5h praxe, a pak ještě 2 toto. Každopádně ty nahrávky stojí za to si zde pořídit, kdo sem jede. 

V dnešní středeční ženské lekci se dělaly intenzivní předklony. Abhijata se s tím nemazala. Zajímavý úsek: Janu Sirsasana, Parivrtitta Janu Sirsasana, Trianga mukha Ekapada paschimottanasana, pak Parivrtta Trianga Mukha, a Parivrrta Paschimottanasana, znovu zpět do Janu Sirsasany, ale s obrácenou rotací na větší točení trupu a pak znovu do Parivrtta Parchimottanasany.  Když nejde chytit obě chodidla, tak nohy mírně od sebe, chytit jen jedno, být na vnitřní noze té druhé strany a pak teprve snaha chytit do druhé chodidlo. Znovu Paschimottanasana - krásně uvolněný záda a jemnější předklon. Nakonec Stoj na rukách, wow, lehká páteř a strany těla! 

Michochodem nikdy jsem nedělala videa, natož abych točila sebe, tak to je pro mě nové, zkouším jak to vše funguje a zvláštní se takhle vidět, ale opravdu mi to moc ulehčuje čas strávený na blogu ve prospěch knihy :D Tento rok jsem hodně spořivá musím říct. Jak co se týče energie, času někam chodit, tak co se týče peněz, nákupu. Minimalizace stále u mě má vliv. 

Dnes Abhijata (vnučka Iyengara) řekla v jednu chvíli, když viděla prudký posun ramene, místo točení hrudi: "Nebuďte agresivní, taková agrese není pro mysl dobrá, je to způsobeno prudkostí a nerozhodností, když se nemůžete rozhodnout jestli bych měl jít na praxi, nebo se starat o dům, měl bych učit, nebo se starat o administrativu, tak pak jednou uděláme tak a podruhé jinak." Obecně mám pocit uvolněnější energie zde, klidnější atmosféry, ale zároveň jakoby jakousi ztracenost bez toho vedení té Geety. Abhijata ale přebírá roli skvěle. Je často přísná, ale vidíte měkkost v jejích očích.


11.7.2018 čtvrtek

Dnešní den byl výživný. Nestíhala jsem. Ráno pozorování lekce s Prashantem, z toho je něco maličko ve videu níže. Pak praxe, překlad knihy, oběd, překlad, opět lekce a je večer. 

Něco málo z Prashantovy lekce:

Dont think of what is to be done? Nepřemýšlejte jen o tom, co se má dělat, co mám dělat, jak se to dělá? Nejste tu poprvé. To je pro hrubé začátečníky, a ti se takto musí učit, a být instruováni, a musí se jim říkat, co dělat. But think of what is being done one you. Sledujte co se ve vás a na vás děje.  Často říká, ne vy děláte, ale to co je vaše, tak dělá. 

"Learn to observe, yoga is in that" 

Naučte se pozorovat, v tom spočívá yoga.

activity - what what we need to do (strength, flexibility, power, stamina) aktivita - co máme dělat (týká se rozvoje síly, pružnosti, výdrže)

observation - what is being done (with which caliber) - pozorování - co se u nás děje, s jakým záměrem


"GET EDUCATED HERE, THAT WILL SHOW YOU PATH"

"Dont just look at the book of Light on Yoga, go beyond that" We see picture and we want to do it like that, but why shouldnt the head turn other way in Bharadwajasana II?

"For those who are stupid and disoriented, it is good book. But for those who become educated, it can be an obstacle."

V této lekci, což je u něj neobvyklé ukázal i 3 demo ukázky na Abhijatě, jak provést další pozici, aby lidi nebyli zmateni a neměli "paralyzovaný obličej ve zmatení"

Supta padangusthasana 1 nejprve s kostí křížovou na horizontálním bloku s uddyana kriyou a pak pod hrudníkem to samé.

"If I want you to try and observe, you have to do it 3/4/5 times minimum. If I want to do it for mockery, I do once." Vyýznam je ten, že pokud se chceme naučit některé věci v joze, je třeba zkoumat a pokoušet se opakovaně. Udělat jednou nějakou akci, nebo pohyb a jít k dalšímu je směšné. Není tam žádná penetrace ani zastavení a vnímání co se tam děje. 

***

Do Puny doporučuji v letních měsících hlavně gumový žabky, který jednoduše uschnou, to fakt stačí na celý měsíc, i já jsem zvládla tentokrát jet v jedněch žabkách 😊 Stačí dvoje kraťasy  max do půli stehen, 4 trička a 1 dlouhá sukně nebo kalhoty. Doporučuji něco na ochranu před komáry a deštník. Sešit na poznámky a víc propisek. Jinak opravdu nic není třeba. Tedy mýdlo, pořád jste špinavý ze sálu, zpocený z praxe, špinavý zvenku, černý nohy, stále je mokro a prší, všechno oblečení je permanentně pocákaný. Prášek na praní se tu koupí levně a v apartmánech je pračka. V zimních měsících doporučuji roušku přes pusu, nedá se dýchat.

Co se týče návštěvy zde pro zájemce, funguje to tak, kdo se cítí připraven, má odvahu a je odhodlán, tak vyplníte formulář registrace, váš učitel, který zváží jestli jste připraveni, to podepíše, pošle se to do Puny, nebo to tam někdo vezme a oni vám dají za nějakou dobu odpověď. Je tu Indka, co cvičí 2 roky teprve Iyengar metodu, a vyrazila na měsíční studium, je myslím v Intermediate 1. I paní ze západu na začátečníkách. Po potvrzení pobytu rezervujete byt/pokoj. Máte 1 vedenou lekci denně, a prostor pro vlastní praxi 2-3 hodiny podle dne. Rezervujete si ubytko, letenku, buď přímo do Puny nebo taxík z Bombaje do Puny. Vše je popsáno v Pune Guide od Bobby Clennel, dostupném na internetu.


Mayurasana
Mayurasana

Ano takto níže vypadám po lekci s Abhijatou. Dobře jsou vidět na videích ty proměny stavů mé mysli.  To je pro mě na józe i lidském vědomí fascinující, jak vám to úplně změní vidění světa. Stejně jak se proměňuje fyzické tělo i obličej, i ty niterné procesy. A co teprve v dlouhodobém měřítku celoživotně? 

Nejlepší pro mě zůstává fakt, a hmatatelný účinek jógy. Nemyslím teď pevný pružný tělo, hezká kůže nebo energie v očích, ale ten mentální hmatatelný fakt, jak se vynoří na povrch vědomí nějkaý vzorec mysli, zezdola z podvědomí, na povrch, tak, že jsme schopni ho nahlédnout, začít pozorovat a pak měnit samotné chování. A takto tříbit a pročišťovat charakter. Vytesávat krásnou lidskou bytost a lidské vědomí. Něco člověk zažije, nemusí to být jen v raném věku. To ho nějak ovlivní, možná pokřiví vnímání reality a začne používat mechanismus, který mu fungoval na přežití, a na získání si pro sebe nějakých základních potřeb jako jsou třeba pozornost, láska, uznání. No a nějak se chováme i v dospělosti a třeba nevíme, že používáme např. manipulaci nevědomě, nebo že kompenzujeme tuto černou díru uvnitř a nenaplněnou potřebu formou workoholismu, rezignace a zhroucením se do sebe, nebo naopak velkou projevenou agresí proti druhým. 

Jóga vám umí za čas např. nějaký divný typ chování zviditelnit, vynést ho do vědomé mysli, kdy to vidíte jasně co děláte a jak se vlastně chováte. Vidíte skutečnost, jak věci jsou. Ne všechno samozřejěmě, to bychom byli všichni osvícení. Ale dokážete to rozpoznat, kde je podstata a jádro pudla. Že jste si mysleli, že vám někdo něco bere, a přitom ve skutečnosti jste si o to jen neřekli, že jste si mysleli a zažívali, že vám někdo ubližuje, a ve skutečnosti jste sami hned skočili do role oběti a poddali se. A pak už jen opakovaným pozorováním sebe, a natrénováním jiné reakce, jiného typu chování to změníme a časem se to ukotví v našem charakteru. Doporučuji teď skvělou knihu, kterou čtu na téma výše, Probouzení Zranitelnosti od Krishnanandy Trobeho z naklad. Maitrea. 


Tuto lekci jsem vám musela zapsat, vyzkoušejte si, kdo má chuť :) Nezapomeňte na rychlý tempo. Ano, přesně takto jsou některé krátké instrukce. Píšu to v angličtině, protože lidi, co to budou chtít číst pravděpodobně cvičí a jezdí do ciziny, takže ať mají lidi rovnou zdrojový slovník, jak je to na současných lekcích. Stejně se s tím pak setkáte i na konferencích. 

Abhijata Thursday night Intermediate II 6pm, 11.7.2019

 • Invocation
 • Supta Swastikasana, arms back, change the cross, stand up
 • Full arm balance (FAB), R leg up then L leg up, repeat, give place to others when you´re done, lift up, buttocks forward, lift from armpits up
 • Ardha Chandrasana each side quick
 • Again Ardha Chandrasana palm flat on floor
 • Quick demo, focus on thigh, back thigh, front thigh, outer inner thigh suck it in fully, bring it in, flesh to the bone, skin to flesh, hold it grip it, griiip there
 • Try in Tadasana lift the foot up and suck in fully, connect to your body, towards you
 • Again Ardha Chandrasana from Trikonasana quick, palm on floor, suck the upper leg, thighs suck in, inner leg from groin to heel, outer leg from outer edge to hip, grip the thigh, feel the dense leg, bring density into it
 • Inner thigh wants to go up, outer shin wants to go down, inner leg says yes, outer leg says no, go down other side
 • Virabhadrasana III, from Tadasana just go down quicky, back leg up, toes down, look forward, arms straight, elongate/ streeetch in opposite directions
 • Again Vira III, back leg up, hands down to floor, front thigh lift, foot wants to go down, thigh wants  to go up, front thigh says yes, back foot no, thigh yes, foot no, release
 • Lie down on floor, last 3 rows move back, give place to Virabhadrasana 3 here. Group at the back, Urdhva prasarita padasana hold, groins down, sacrum on the floor
 • Group in front (for lack of space) go to Vira 3, then change

Menstruation, weakness, problems, cysts, fibroids, gynecological problems, abdomen, indigestion problems, you should not do this class, this class is not for you,  do supine poses, then forward bends supported and inversions thats it (forward bends - not indigestion problems - there is already too much pressure, do supine)

High blood pressure - always blanket under the head

 • Lie down on stomach, toes under, no Chaturanga Im not that cruel, thighs up, suck them in, lift the thighs off the floor, then repeat with tips of the toes on the floor, full suction
 • Urdhva Prasarita Padasana - down first, then up, first learn the movement going with gravity, then we learn the antigravity movement, then go up and down with legs straight, dont bend legs, observe knees same, thighs same, open soles os the feet, waist should not go too much up, abdomen not hard here, not puffing up, groins down, palms on the floor facing down
 • Sirsasana - shoulders wide, lift them up, go to Urdhva Dandasana, stay, then up, repeat up again, dont stay in Sirsasana

Now class will change in playround :)

 1. In rope wall Urdhva dandasana with head down, bring legs paraller to floor, repeat and then quickly give place to others
 2. Tresslers - lifting legs up on hands
 3. At columns - sideways learn to do Jathara Parivartanasana by shifting buttocks to side and holding the pillar and bringing legs down so much, so we can control
 4. In center - Navasana /Ardha Navasana cycle repeat many times
 5. Chaturanga with heels at the wall and work with thighs, flesh to the bones everywhere at the walls
 • If you tried all of these, Sirsasana again, feet bring almost down to floor, touche and go up again, repeat

If not possible, put viparita karani box under feet at the wall and do, suck the thighs in, short demo, the place where buttocks meet the back thighs bring in, suck it in lift, go up and down repeat, without this action of pulling the thighs in, the straight legs will not come up, do in center

 • Mayurasana - try, wrists connected, dont think about lifting feet but think about pushing thighs up

Variations for Mayurasana: stool, tressler - 15 s demo, arms inside the legs of stool, but possible to do outside

everybody wowing "Was not BKS Iyengar genius?" 😊

 • Sarvangasana chair, viparita karani box setubandha, or viparita karani, not on block! Go for closure.