Iyengar mini blog z Puny Část 3 od 19.7.

21.07.2019
pán co mi spravil boty, šla jsem na proceduru a jediné žabky se mi roztrhly :)
pán co mi spravil boty, šla jsem na proceduru a jediné žabky se mi roztrhly :)

Ayurvéda - věda o životě a cesta ke zdraví

Zašla jsem na Ayurvédskou kliniku zde v Puně, abych se podívala na svoji vyrážku na tváři.

Lékařka mě prohlídla, promačkala, poměřila puls, poptala se, a podstoupím dvě očistné techniky. Jednu Basthi, a pak jsem si vyžádala zkusit Shiródharu, abych ze sebe dostala napětí. Dostala jsem medicínu v prášku na týden, bylinky na pití 3x denně, po tuto dobu nesmím žádné živočišné produkty, ani jakékoliv pečivo a mouku a nic těžkého na trávení.

Očistné detoxikační techniky se v Ayurvédě nazývají Pančakarma. Je to slovo ze sanskrtu a znamená 5 činů neboli 5 léčebných procedur. Jsou to procesy, používané k očistě těla od toxických materiálů po nemocích, nezdravé stravě nebo toxinů v prostředí. Normálně má tělo vrozenou schopnost se efektivně těchto odpadů zbavit, ale kvůli životnímu stylu, stravovacím návykům, a jiným vlivům se tato schopnost snižuje a vnitřní oheň, který reguluje vnitřní látkovou výměnu je neorganizovaný. To může vést ke kumulaci toxinů skrze orgánovou soustavy, a nakonec vést k nemoci. Tento odpadní materiál se nazývá Ama, a měl by být z těla úplně vyloučen. Pančakarma odstraňuje tyto nahromaděné odpadní látky pomocí orgánů těla a kanálů k eliminaci jako jsou střeva, potní žlázy, plíce, močový měchýř, žaludek atd. a pročišťuje tkáně do hloubky.

Pančakarma metodám předchází tzv.Púrvakarma, což je vmasírování bylinných olejů směrem k srdci, aby se podpořilo vylučování toxinů do střeva, a poté i pobyt v páře, Swedana.

Metody jsou například:

  • Snehana (Každodenní masáž teplým olejem a vnitřní i zevní podávání oleje)
  • Swedana (Bylinková terapie v páře a pocení)
  • Basthi (Výplach střev bylinkami a aplikace oleje)
  • Nasya (Výplachy usazenin nosem)
  • Vamanam (čištění horní části trávicího traktu ke konci žaludku)
  • Virechana (čištění spodní části trávicího traktu)

Další metody:

  • Shirodhara (Lití teplého bylinného oleje přes čelo, což vyladí mozkové vlny a hluboce zklidní mysl a mozek)
  • Udvartana (lymfatická masáž bylinnou směsí)

Pokud naše trávící síla - Agni (ze Sanskrtu slovo oheň) je silná, tvoříme zdravé tkáně, a efektivně vylučujeme odpadní látky a tvoříme v sobě jemnou substanci nazývanou Ojas. Tu si můžeme představit jako nejvnitřnější mízu naší psýché i fyziologie, která je základem pro jasnost vnímání, fyzickou sílu a imunitu. Pokud je ale náš vnitřní oheň oslabený, trávení neprobíhá řádně a vytváří toxiny, které se ukládají v těle, a tvoří se Ama. Ta se akumuluje v těle, blokuje toky energie, informační pole i výživu v celém systému.

Pančakarma nepročišťuje pouze na úrovni těla. Přeměna látek se týká nejen trávení stravy, ale také je třeba strávit své každodenní zkušenosti a emoce. I srdce a mysl neustále tráví energii a informace. I v tuto chvíli pracují naše mentální trávící síly na tom, abychom pochopili tyto myšlenky a informace a uspořádali si je a vstřebali, co nechceme, vyloučíme a zapomeneme. Emoční oheň je zodpovědný za zprocesování našich zkušeností a pocitů, včetně momentů jako jsou úsměv našeho milého, neočekávaná kritika v práci nebo nadšení z nového vztahu 😊

Výsledek níže ve videu. Jsem spokojená. 

p.s. Doporučení pro návštěvníky, je to klinika v té samé budově jako More Market s oranžovým nápisem, zezadu od spodní garáže je vchod asi 3.patro. Jmenuje se Nikita Pitale s manželem vedou kliniku asi 12 let, ps. pozvala jsem je, ať udělají přednášku až budou v Evropě, kam se chystají poprvé v životě.