Kumbha hrnec

07.08.2018

V jednom obchodě s květinami a zeleninou jsem zahlédla tyto hrnce a ujistila se u prodavače svým primitivním hindi, že jsou to kumbha hrnce :) Hrnec kumbha je vyráběný z hlíny (earthen pot), používá se na uchovávání vody, protože dokáže v horkých dnech udržet vodu chladnou. Všimněte si jak jsou široké a mají i s kohoutkem :). Takto plně bychom měli plnit vzdchem plíce a držet v nich při dechové zádrži dech, jak hrnec drží chladnou vodu. Jsou různých velikostí, tyto byly tak 50-60cm vysoké a široké. 

Od názvu tohoto hrnce se používá název pauzy/zastavení při dýchání, nebo dechová zádrž - kumbhaka. Příkladem dvou základních je antara kumbhaka a bahya kumbhaka (tedy zádrž po nádechu a po výdechu). V Iyengar metodě se praktikuje později v praxi, předchází jí pořádná asanová průprava, a pak základní průprava v pranayama - především všechny fáze Ujjayi a Vilomy, v leže alespoň trénovat pravidelně rok, a pak v sedě.

Věděli jste, že počet dechů za minutu je úměrné délce života bytostí? Ve wikipedii se uvádí, že stárnutí je přímo uměrné dechovému tempu např.: 

  • Králík: dechový cyklus = 30-60/min a životnost = 5.0-6.0 let
  • Opice: Respiratory rate = 30-50/min a životnost = 20-30 let
  • Člověk: Respiratory rate = 12-16/min a životnost  = 70-80 let
  • Velryby: Respiratory rate = 3-5/min a životnost = přes 100 let