Studentka na stezce jógy

Když sedáme k praxi, mějme postoj začátečníka, vylijme z mysli vše, co jsme se doposud naučili, ať je sklenice vědění prázdná, abychom se mohli otevřít novému a neznámému, které nás může obohatit, a ať dosavadní vědění není překážkou rozvoje. 

"Yoga is the journey of the Self, to the Self, through the Self" Bhagavad Gita

Vždy jsem byla aktivní a dynamický člověk, od základky jsem sportovala i tančila, až jsem se asi v 18 letech setkala s power jógou. Pozice těla, které jsem do té doby nikdy nezažila mě fascinovaly a od r. 2004 jsem začala cvičit Ashtangu s Daliborem Štědroňským, zkusila pár lekcí Vinyasy a nakonec jsem objevila Iyengar jógu. 

Tato metoda mi učarovala tím, že se postupovalo logicky a od lehčího k těžšímu, a já se dostala do svého maxima, o kterém jsem vůbec netušila, že bych dokázala. Cítila jsem, že zde je něco více, a že lektorka pojmenovává věci přesně, jasně, konkrétně a prožitek po lekci a cítění sebe sama byl odlišný. 

Přibližně od roku 2008 jsem začala studovat Praze s Helenou KB, kde jsem se později účastnila prvního lektorského výcviku pod vedením Delilah King z Amsterodamu a složila zkoušku v roce 2014. V té době jsem začala jezdit po Evropě po workshopech, abych se rozkoukala, a praktikovala jsem na workshopech s žáky BKS Iyengara jako Jane Orton, Manouso Manos, Michael Forbes, Patricia Walden nebo Gabriela Giubillaro. Každý mě nějak obohatil, ale cítila jsem, že mám-li prohloubit sebe-studium, je třeba být více s jedním učitelem. Začala jsem jezdit do Brněnského centra, kde vyučoval David Meloni, jehož vedení mě oslovilo, a vyrazila jsem do Florencie, abych s ním absolvovala juniorský učitelský stupeň. Od té doby s ním pokračuji ve studiu, a soustavně se několikátým rokem připravuji na zkoušku Intermediate Junior I. 

V lednu 2016 jsem poprvé vycestovala do Puny, druhá návštěva proběhla v lednu 2017, v srpnu 2018 a poslední návštěva v červenci 2019. Setkání s místem, výukou a rodinou Iyengar pro mě bylo zásadní, návštěva mi otevřela oči ohledně výuky, pomohla mi zorientovat se kdy učit a co, a zároveň mi ukázala jak rozvíjet vlastní praxi. 

V roce 2017 jsem měla to štěstí a zúčastnila se 10 denního kurzu Vipassany v tradici S.N. Goenky. Studium jógy a práce na sobě dostala nový rozměr. Najednou mnoho věcí zapadlo do sebe, a jakobych zažila souvislosti a ve svém těle jsem cítila, o čem pan Iyengar píše ve svých knihách, a jak se vše prolíná. Vipassana mi pomohla zažít a lépe pochopit o čem se píše v Jóga sutrě i Bhagadvadgítě. Od té doby jsem absolvovala 4 desetidenní pobyty, které jsou vždy velikým promytím mysli, a odstraněním nahromaděných nečistot, strachů, závislostí a negativních návyků mysli. Osobní transformace v józe díky vipassaně mi začala dávat smysl, a stala se vědomější. 

Lektorka

"Gaining maturity in yoga practice involves learning to respect the paths that other people are on and acknowledging their merits, maybe even acknowledging that your own path is lacking in some area where another one excels." Geeta Iyengar

Přiznám, že jsem nikdy neplánovala, že budu učit. Chtěla jsem do učitelského kurzu, protože jsem věděla, že bude intenzivnější a systematický, a že chci jít trochu dál, i když jsem nevěděla, co je to dál. V r. 2012 nám řekli, že máme začít učit. Tak jsem začala ještě v Balbínově večerními lekcemi od 20:00, kvůli své full-time práci. Hned jsem cítila, že když učím, jsem na správném místě a nemohu být jinde a vím, že toto je ono pro můj život. 

Později jsem učila v různých studiích a z praktických důvodů, a proto jak jsem chtěla věci směrovat a nastavit, jsem v únoru 2016 otevřela školu jógy Anjali, kde je mi ctí předávat toto umění dalším lidem, a možná jim i pomoci otevřít nové obzory, tak jako je jóga otevřela mně.

Kurzy Iyengar jógy v Anjali

Přidejte se kdykoliv a začněte rozvíjet Váš potenciál

V roce 2014 jsem otevřela první kurz pro začínající, a dnes jich nabízím 12 pro různé pokročilosti. Kurzy mají pro mě smysl, inspiruji se jak Brnem, tak Punou. Vidím jasné výsledky a rozvoj lidí, nejen tělesně, ale i mentálně. Vidím stabilní pokrok a rozvoj. Někteří učitelé tvrdí, že neexistují pokročilosti, ale v metodě, které se věnuji, dostává začínající jiný návod než pokročilý, oba mají jiný výchozí bod, až časem se vše propojí. Přeji si, aby na mých lekcích nováčci získali odvahu a sebedůvěru, že v lekci vše dokážou, a pokročilí byli motivovaní a šli dál. Proto se u nás pokročilí nenudí, a začínající nemají pocity, že něco nezvládají nebo nikdy nedokážou. Proto máme různé úrovně kurzů.

Aby cokoliv co děláme fungovalo, je třeba to kultivovat nepřerušeně, s důvěrou v to, co děláme, tedy pustit různé pochybnosti o metodě, učiteli či způsobu výuky a na určitou dobu se oddat. Bez důvěry nejsme v postoji studenta, a nejsme schopni se učit, a učitel vás nemůže učit, není totiž možné učit někoho, kdo si myslí, že ví více nebo má pochybnosti. A pokud to opravdu nejde, hledejme dál a najdemě někoho kdo nám sedne.

Přichází k nám lidé, kteří nikdy jógu necvičili i pokročilí, i věční začátečníci, přichází mladí studenti, i starší lidé, přichází muži i ženy, sportovci i nesportovci. Prochází různými obdobími a mění se jim podmínky těla, přijdou zranění, těhotenství, náročná období v partnerských či pracovních vztazích. U všech těchto vnějších podmínek je možné jógovou praxi přizpůsobit, jen je třeba vybrat vhodný kurz. Některé kurzy jsou dynamické a intenzivnější, jiné jsou jemnější a preciznější a terapeutičtější. A to důležité na závěr. Postupně získáváte schopnost použít metodu i sami doma a stát se samostatnějšími a nezávislejšími na lekcích.

Poraďte se se mnou, který kurz by byl vhodný pro Vás.

Umělkyně

A lifetime without Love is of no account. Love is the Water of Life. Drink it down with heart and soul!  Rumi

z malování mandal v Anjali
z malování mandal v Anjali

Odmalička jsem měla v ruce pastelky, tužky nebo štětce. Na anglickém gymnáziu jsem všechen volný čas trávila v ateliéru vedena úžasnou lektorkou Christine. Tvorbu jsem začala více rozvíjet díky jógové praxi. Nyní sdílím s těmi, pro které budou malby inspirací pro jejich vlastní tvoření.

Občas mám intenzivní období napojení, kdy tvořím denně, a občas tato energie ustane. Baví mě pracovat s různými médii, v poslední době jsem zkoumala malování mandal a enkaustický vosk. 

Kresleme, malujme a radujme se! Můžete i vy, i když jste to nikdy nedělali nebo si nikdy netroufli. Je to nádherná forma meditace, a proto s radostí vytvářím prostor i pro vás na nepravidelných setkáních s malováním.

ZÁJEMCI O MALOVÁNÍ MANDALY NEBO KVĚTU ŽIVOTA, NAPIŠTE MI EMAIL NA info@iyengarjanachadimova.cz A KDYŽ BUDETE MIN. 4 ÚČASTNÍCI, NAPLÁNUJEME TERMÍN.Priyanka šperky

V letech 2013 - 2016 jsem pracovala na navrhování šperků s jógovou a duchovní tématikou a založila značku Priyanka. Tuto aktivitu jsem pozastavila, abych se mohla plně věnovat výuce a studiu Iyengar jógy. Tato činnost mě velmi bavila, a vznikly krásné a kvalitní kousky české výroby jako například oblíbené přívěšky OM, Lotosové květy, OM s drahými kameny nebo jeden z nejprodávanějších přívěšků postavička v pozici stromu.

DOTAZY K DOSTUPNOSTI PÁR KOUSKŮ V DOPRODEJI na jchadimova@seznam.cz